adres:
ul. Zamkowa 5
62-035 Kórnik
województwo: wielkopolskie
powiat: poznański
NIP: 5251575083
telefony:
tel./fax (61) 817 00 81
kom. 531 998 263
email:główny adres kontaktowy e-mail do firmy
opis działalności:
Biblioteka Kórnicka ma swą główną siedzibę w zamku w Kórniku, położonym ok. 20 km na południowy wschód od Poznania. Posiada także filię w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu.

Biblioteka działa od 1826 roku. Jej założycielem był Tytus Działyński. Dzieło ojca kontynuował syn Jan. Ostatni właściciel, Władysław Zamoyski, wnuk Tytusa, w 1924 r. utworzył fundację "Zakłady Kórnickie", przekazując Bibliotekę wraz z swymi dobrami narodowi polskiemu. Od 1953 r. biblioteka weszła w skład Polskiej Akademii Nauk.

Zbiory Biblioteki Kórnickiej liczą ok. 350 tysięcy woluminów, w tym 30 tys. starych druków i 15 tys. rękopisów. Tematycznie dotyczą one głównie historii i literatury polskiej. Zawierają wiele unikatów i pozycji niezwykle cennych dla kultury polskiej.
W obu oddziałach – w Kórniku i w Poznaniu – mieszczą się czytelnie.

Dzięki wdrażaniu nowych technologii, w czym Biblioteka ma spore doświadczenie, z coraz większej ilości naszych zbiorów można skorzystać w Internecie za pośrednictwem biblioteki cyfrowej, którą współtworzymy.

Swoim założycielom Biblioteka zawdzięcza spory dorobek w dziedzinie edytorstwa, szczególnie źródeł historycznych, co stało się naszą specjalnością. Także na polu nowoczesnych edycji komputerowych nasza instutycja wiodła od początku prym, słynąc m.in. szeroko jako wydawca Tek Dworzaczka. Te i inne inicjatywy, w tym wydawanie własnego czasopisma o charakterze naukowym, składają się na obraz naszej działalności wydawniczej.

O specyfice tej szczególnej instytucji jaką bez wątpienia jest Biblioteka Kórnicka świadczy nie tylko szeroki przedział aktywności – od naukowej po edukacyjną, ale też skupienie pod jednym szyldem zarówno wspaniałej biblioteki jak i pełnowartościowego muzeum. Całe zaś to bogactwo wystawia jak najlepsze świadectwo wielkości naszemu założycielowi i jego koncepcji.

MUZEUM-ZAMEK

Zamek jest bez wątpienia głównym obiektem turystycznym miasta Kórnik, leżącego nieopodal Poznania. Jest on nie tylko siedzibą biblioteki rodowej Działyńskich, obecnie Polskiej Akademii Nauk, ale także wspaniałym obiektem architektonicznym, mieszczącym w swych wnętrzach muzeum.

Historia zamku w postaci murowanej sięga pierwszej połowy XV wieku, zaś jego obecna postać wywodzi się z przebudowy z około połowy XIX wieku.

Liczne było grono właścicieli kórnickiego zamku, od możnych Górków poczynając, na tak zasłużonych Działyńskich kończąc. Jednak spośród wszystkich z zamkiem najbardziej kojarzy się Teofila z Działyńskich Szołdrska Potulicka (1714-1790), znana lepiej szerokim gronom jako Biała Dama.

Zamek położony jest w sąsiedztwie Jeziora Kórnickiego, otoczony fosą, a wokół niego rozciąga się piękny park. Znany jako arboretum kórnickie, znajduje się pod zarządem Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Instytucja ta pobiera opłaty za wstęp na teren parku według własnego cennika.

PAŁAC DZIAŁYŃSKICH

Poznański oddział Biblioteki Kórnickiej mieści się w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku.

Pałac Działyńskich to historyczna rezydencja miejska z drugiej połowy XVIII wieku. Swą nazwę zawdzięcza rodzinie Działyńskich, która weszła w jego posiadanie w początku wieku XIX.

Obecnie znajdują się tutaj: czytelnia, Dział Elektronicznych Tekstów Humanistycznych zajmujący się dygitalizacją, sekretariat oddziału oraz gabinet dyrektora.

Reprezentacyjne pomieszczenia są miejscem wydarzeń o charakterze naukowym i kulturalnym, które organizuje sama Biblioteka lub inne instytucje. Pomieszczenia te są często wynajmowane.

Tradycją związaną z tym miejscem są organizowane od czasów międzywojennych Czwartki Literackie.

Zapraszamy na naszą stronę internetową.

EDYCJA DANYCH »
zamknij okno