adres:
ul. Gagarina 13
87-100 Toruń
województwo: kujawsko-pomorskie
powiat: Toruń
NIP: 8790177291
rok założenia: 1945
telefony:
tel. (56) 611 44 08
tel. (56) 611 22 84
fax (56) 611 22 43
email:główny adres kontaktowy e-mail do firmy
opis działalności:
Biblioteka Uniwersytecka to jednolita sieć biblioteczno-informacyjną UMK, którą tworzą Biblioteka Główna, Biblioteka Medyczna Collegium Medicum oraz biblioteki wydziałowe i instytutowe. Gromadzimy, opracowujemy i udostępniamy informację w formie tradycyjnej i cyfrowej. Współtworzymy Kujawsko - Pomorską Bibliotekę Cyfrową oraz katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich NUKAT. Prowadzimy działalność naukowo-badawczą, wydawniczą oraz wystawienniczą.

Archiwum Emigracji jest pracownią w Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Archiwum gromadzi spuścizny pisarzy, publicystów, wydawców, ludzi nauki i artystów emigracyjnych, ich księgozbiory, archiwa redakcji czasopism, oficyn wydawniczych i księgarskich oraz instytucji kulturalno-społecznych działających na emigracji w XX wieku. W latach 1995-2006, dzięki pomocy wielu wybitnych osobistości polskiego wychodźstwa (przede wszystkim Stefanii Kossowskiej i Jerzego Giedroycia) i zaufaniu, jakie z czasem zdobyło, Archiwum Emigracji pozyskało ponad 300 kolekcji archiwalnych, bibliotecznych i artystycznych z całego "polskiego" świata, stając się najważniejszym ośrodkiem w Polsce dokumentującym dorobek kulturalny wychodźstwa polskiego po 1939 roku. Archiwalia gromadzone w Toruniu są ważnym źródłem dla badań naukowych nad dorobkiem kulturalnym Polaków w XX wieku.Najcenniejszą kolekcją archiwalną jest archiwum tygodnika literackiego "Wiadomości" (Londyn 1946-1981) - największe i najbogatsze archiwum emigracyjne w Polsce - ponad 60 tys. rękopisów i listów.
Galeria sztuki polskiej na obczyźnie w XX wieku to jedyny tego rodzaju i tej wielkości zbiór w Polsce. Galeria dokumentuje działalność artystyczną i wystawienniczą polskich malarzy, rzeźbiarzy i grafików tworzących na obczyźnie w XX wieku.

Muzeum Uniwersyteckie w Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest uniwersalną placówką muzealno-badawczą. Z racji już posiadanych unikatowych w skali światowej zbiorów, głównym kierunkiem gromadzenia są dzieła sztuki artystów polskich żyjących poza Polską w XX. Z racji historii i tradycji są to również dzieła sztuk plastycznych wileńskich i toruńskich malarzy i rzeźbiarzy oraz związane z działalnością wileńskich i toruńskich szkół plastycznych, zwłaszcza w kontekście rozwoju Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Muzeum gromadzi też przedmioty kultury materialnej związane z dziejami kultury i nauki zasługujące na trwałe zachowanie ze względu na ich wartość zabytkową, historyczną, naukową, artystyczną lub kulturalną.
EDYCJA DANYCH »
zamknij okno