Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator warmińsko-mazurskie. Iławskie Centrum Kultury - Baza firm Business Navigator
adres:
ul. Niepodległości 13a
14-200 Iława
województwo: warmińsko-mazurskie
powiat: iławski
NIP: 7441528633
telefony:
tel. (89) 649 16 31
branże:
email:główny adres kontaktowy e-mail do firmy
opis działalności:

Samorząd Iławy od momentu powstania przejął zadanie zaspokajania kulturowych potrzeb mieszkańców miasta. Podobnie jak w wielu innych miejscowościach przed 1990 r., ten obszar działalności był rozdzielony pomiędzy Miejski Dom Kultury oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. Taka sytuacja utrzymała się do 9 marca 1995 r., kiedy Rada Miasta zatwierdziła decyzję o połączeniu instytucji krzewiących kulturę, wskutek czego 1 kwietnia tego roku rozpoczęło działalność Iławskie Centrum Kultury. MDK i MBP utraciły samodzielność organizacyjną, odrębnych dyrektorów i księgowość. W Radzie Miasta następnych kadencji na przemian zwyciężały i przegrywały poglądy o słuszności centralizacji zarządzania agendami samorządowymi. 29 grudnia 1999 r. radni podjęli uchwałę o połączeniu Iławskiego Centrum Kultury z Centrum Sportu i Rekreacji w Iławskie Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, które zainaugurowało działalność trzy dni później.  Jednakże już w następnym roku sfera turystyki znalazła się w obszarze kompetencji Działu Promocji Miasta. Od 1 marca 2004 r. dziedziny kultury i sportu funkcjonują znów oddzielnie. Na mocy uchwał Rady Miasta reaktywowano Iławskie Centrum Kultury oraz powołano Centrum Sportu Rekreacji i Turystyki. W związku przeprowadzanymi reorganizacjami zmieniała się baza lokalowa Centrum. Obecnie obejmuje ona: budynek kina X Muza, dawny Osiedlowy Dom Kultury przy ul. Skłodowskiej, Amfiteatr im. Louisa Armstronga nad Małym Jeziorakiem oraz siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Jagiellończyka. Przejściowo w jej skład wchodziły również: Zajazd Wielka Żuława, Miejski Dom Kultury przy ul. Kościuszki i  Miejska Hala Sportowo-Widowiskowa.



Zakres działalności ICK określają: ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (25 X 1991 r.), ustawa o bibliotekach (27 VI 1997 r.) a także Statut ICK (26 II 2004 r.). Zapewnieniu kontaktu ze sztuką i dostarczaniu rozrywki służą różnego rodzaju imprezy, na które zapraszano zarówno miejscowych twórców, jak i artystów sławnych w kraju i za granicą. Roczne wykazy imprez prezentują się imponująco, gdyż zawierają 60-70 pozycji, wśród których znalazły się festiwale, koncerty, konkursy, przeglądy, wystawy, plenery malarskie i rzeźbiarskie. Podczas konstruowania kalendarza wydarzeń kulturalnych rolę wiodącą spełniają imprezy odbywające się cyklicznie. Przyciągają one najwięcej widzów, stanowią również swego rodzaju wizytówkę miasta, akcentując jego obecność w życiu kraju i przyczyniając się do jego promocji. Każdego roku najważniejszym wydarzeniem artystycznym w Iławie jest odbywający się w sierpniu Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting – Złota Tarka. Wśród festiwali propagujących ten gatunek muzyczny  nie ma w Polsce imprezy wyższej rangą. Polskie Stowarzyszenie Jazzowe przez dziesięciolecia organizowało ten festiwal w warszawskim klubie "Stodoła".  W nowych realiach ekonomicznych zabrakło miejsca dla święta jazzu tradycyjnego w dotychczasowym miejscu i kształcie. Kryzys został przełamany w 1994 r., kiedy imprezę tę przeniesiono do Iławy. Z powodu braku odpowiedniej sceny koncerty odbywały się w parku miejskim i na kempingu restauracji Italiana. Od następnego roku o "Złote Tarki" rywalizowano w amfiteatrze, który otrzymał imię Louisa Armstronga. Międzynarodowy charakter ma również festiwal pieśni żeglarskiej Jeziorak Szanty (Jeziorak Shanties Meeting). Idea organizacji takiej imprezy w Iławie współgra z koncepcją turystycznego charakteru miasta i odpowiada zapotrzebowaniu zarówno jego mieszkańców, jak i gości, którzy od 1996 r. rokrocznie w lipcu zapełniają amfiteatr. Wysoki poziom artystyczny sprawia, że na scenie występują czołowi wykonawcy tego gatunku. Od 1993 r. organizowany jest cykl imprez p.t. "Lato w Iławie". Popularne wśród mieszkańców niedzielne koncerty tworzyły szeroką panoramę gatunków: od rocka, bluesa, przez muzykę ludową, po występy kabaretów, chórów i zespołów dziecięcych. Do dorobku ICK zaliczają się również przyciągające masową widownię imprezy sportowe, organizowane w czasie, gdy kultura fizyczna należała do sfery jego zadań.

EDYCJA DANYCH »
zamknij okno