adres:
Porosły 36d
16-070 Choroszcz
województwo: podlaskie
powiat: białostocki
NIP: 9661315194
telefony:
tel./fax (85) 676 08 62
kom. 509 934 202
email:główny adres kontaktowy e-mail do firmy
opis działalności:
Pierwsza Izba Rolnicza na ziemiach polskich powstała w zaborze pruskim w roku 1886. Ze zrozumiałych względów nie mogła to wówczas być instytucja zarządzania przez Polaków i pozostająca pod wpływem narodu polskiego.
Po zwycięskiej wojnie z Francją w 1870 r. Prusy umocniły swoją pozycję w Europie. Bismarck zjednoczył Niemcy i rozpoczął frontalną germanizację wschodnich prowincji państwa. Koniunktura gospodarcza, którą przeżywała II Rzesza, objęła również rolnictwo, wzmocniła jednak głównie element niemiecki.
Polacy na terenach włączonych do Prus w wyniku zaborów mieli przeciwko sobie zarówno siłę państwa, jak i przewagę gospodarczą Niemców. Bronili się, jak mogli. To właśnie w poznańskim powstały pierwsze polskie kółka rolnicze, kasy pożyczkowe, koła gospodyń wiejskich, pierwsze szkoły rolnicze. Sieć ich objęła najaktywniejszą część zamożnego chłopstwa w tym regionie. Placówki te przyczyniły się w poważnym stopniu do podwyższenia poziomu gospodarstw polskich, a tym samym potrafiły skutecznie oprzeć się przewadze niemieckiej ekspansji, często stawały się ośrodkiem walki z germanizacją i opoką polskości na tych terenach.
Nie mogła tej roli pełnić wówczas Poznańska Izba Rolnicza jako powołana przez rząd II Rzeszy instytucja samorządu wiejskiego. Z litery prawa należeli do niej również polscy rolnicy, ale nie mogli sprawować w nie władzy. Sytuacja ta utrzymała się do czasu odzyskania niepodległości i powrotu Wielkopolski w granice II Rzeczypospolitej.
Naczelna Rada Ludowa po zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim uznała za celowe dalsze istnienie na tym terenie izby rolniczej. Należało tylko zmienić jej kierownictwo. Dekretem z dnia 13 stycznia 1919 r. NRL zarządziła wybory do nowych władz Izby, w wyniku których wybrany został polski zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
W innych regionach Polski nie istniały dotąd jakiekolwiek formy samorządu rolniczego. Obradujący nad ustawą zasadniczą niepodległej Polski parlamentarzyści uznali, że poznański przykład powinien być upowszechniony w całym kraju i w Konstytucji Rzeczypospolitej z dnia 17 marca 1921 r. znalazła się zapowiedź powołania izb rolniczych w innych regionach. Rozpoczęły się prace nad sformułowaniem określonych norm prawnych. Podstawą powołania kilkunastu następnych – obok wielkopolskiej – izb rolniczych stało się Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22marca 1928 r. Najpierw powstały: Pomorska IR z siedzibą w Toruniu i Śląsku IR w Katowicach, a jakiś czas później również izby: Łódzka, Kielecka, Lubelska, Białostocka, Wieleńska, Wołyńska i Lwowska.
Działalność izb rolniczych w II Rzeczypospolitej trwała do II wojny światowej. W warunkach okupacji zostały zawieszone, oczywiście wszystkie oficjalne formy działania instytucji polskich na terenie Polski. Nowe, komunistyczne władze po wojnie nie dążyły do odrodzenia wiejskiego samorządu rolniczego, bowiem jego istnienie nie było zgodne z koncepcją centralistycznego zarządzania krajem. Dekretem Krajowej Rady Narodowej z dnia 26 sierpnia 1946 r. izby rolnicze zostały formalnie rozwiązane. Przez cały okres istnienia PRL, mimo stopniowego demokratyzowania życia kraju po roku 1956, nie powrócono do formuły samorządu rolniczego na wsi.
Nawiązano do tej koncepcji dopiero po dokonanej w Polsce zmianie systemu politycznego w roku 1989. Od 1990 r. do Sejmu RP wpływać zaczęły różne projekty poselskich i urzędowych ustaw w sprawie izb rolniczych. Na początku 1994 r. włączył się w sprawę Centralny Ośrodek Badania Opinii Społecznej, rozpisując wśród wybranych losowo mieszkańców wsi ankietę nt. potrzeby powołania izb. Ponad 40% ankietowanych wyraziło poparcie dla tej idei. Jednocześnie działali w tym kierunku związani z rolnictwem ludzie nauki, polityki i przedstawiciele administracji rządowej. By zaczerpnąć z najlepszych wzorców wzięli udział w seminariach zorganizowanych nt. pracy izb w 1992 r. we Francji i w 1993 r. w Niemczech. W grudniu 1994 r. odbyła się ogólnopolska konferencja, na której dokonano prezentacji głównych założeń powołania i funkcjonowania izb rolniczych w Polsce. Przez okres trzech kwartałów następnego roku w podkomisji sejmowej złożonej z posłów i ekspertów trwały prace nad opracowaniem jednolitego tekstu ustawy o izbach rolniczych. W dniu 14 grudnia 1995 r. Sejm RP uchwalił "Ustawę o Izbach Rolniczych". Ogłoszenie ustawy nastąpiło 4 stycznia 1996 r.

W dniu 1 lutego 1999 r. na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu delegatów z byłych wojewódzkich izb rolniczych w Białymstoku, Łomży i Suwałkach, powołano Podlaską Izbę Rolniczą z siedzibą w Białymstoku.

Zapraszamy na naszą stronę internetową.


EDYCJA DANYCH »
zamknij okno