adres:
ul. Żmudzka 5
85-808 Bydgoszcz
województwo: kujawsko-pomorskie
powiat: Bydgoszcz
NIP: 5541693603
telefony:
tel. (52) 342 93 10
email:główny adres kontaktowy e-mail do firmy
opis działalności:
Czasopismo Pod Wiatr tworzy młodzież Pomorza, Kujaw i Wielkopolski - uczniowie i studenci, przy współudziale młodzieży polonijnej. Twórcą, wydawcą i redaktorem naczelnym pisma jest Mirosław Twaróg - bydgoski dziennikarz i pedagog. Współredaguje je z żoną Anną, nauczycielem fizyki. Obowiązki sekretarza redakcji pełni córka Katarzyna - polonistka, teolog i filozof. Czasopismo jest jedynym na świecie papierowym periodykiem edukacyjno-kulturalnym o zasięgu międzykontynentalnym tworzonym przez młodzież dla młodzieży tej samej narodowości. Nie realizują takiego pomysłu prasowego Amerykanie, Francuzi, Niemcy ani Anglicy.

Ideą pisma, które ukazuje się od października 1993 r. (do 2004 roku jako miesięcznik, obecnie  dwumiesięcznik) - jest umożliwienie młodzieży mówienie własnym głosem o swoich sprawach, promocja talentów w dziedzinie publicystyki, literatury, sztuki plastycznej i fotografii, wspieranie dążeń młodych ludzi do intelektualnej samorealizacji, wspomaganie nauczania j. polskiego oraz współczesnej kultury i historii Polski w szkołach polonijnych i prezentacji dorobku edukacyjnego tych placówek. Pismo ma formułę otwartą i udostępnia łamy każdemu młodemu człowiekowi oferującemu czytelnikom swój talent. Najmłodszy twórca występujący na łamach ma 11 lat, najstarszy - 26 lat.

Przez okres ukazywania się Pod Wiatr obecność na jego łamach w rozmaity sposób zaznaczyło ponad 4,5 tys. korespondentów – autorów z kraju i kilkudziesięciu środowisk polonijnych. 1213 młodych twórców nadesłało ponad 8 tys. utworów poetyckich i prozatorskich na piętnaście Konkursów Literackich o trofeum "Wiatraka". Siedemnasty rok na łamach - ukazuje się czterostronicowa wkładka "Witryna Literacka" prezentująca dorobek literacki autorów w wieku do 26 lat, "Galeria" sztuki graficznej i fotograficznej, dwukolumnowy dodatek proekologiczny pn. "Ekologia bez granic", rubryka recenzji oraz niekonwencjonalny cykl edukacyjny "Lektury szkolne inaczej". Pod Wiatr był współinicjatorem i patronem medialnym regionalnych konkursów proekologicznych "Z ekologią bez granic" oraz na "Szkolną gazetkę proekologiczną". Z inicjatywy redakcji w roku 2000 bydgoscy uczniowie z 97 szkół i placówek oświatowo-wychowawczych zasadzili "Drzewa Roku 2000" tworząc żywe pomniki swoich szkół w "Gaju Milenijnym" na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Z uwagi na formułę edukacyjno-kulturalną Pod Wiatr posiada status czasopisma specjalistycznego.

Pod Wiatr za pośrednictwem warszawskiej Fundacji "Oświata Polska Za Granicą" i bezpośrednio z redakcji dociera nieodpłatnie do młodzieży pochodzenia polskiego w ponad 500 ośrodków polonijnych (w tym w ok.350 na Wschodzie) 106 krajów świata. Intencją wydawcy oraz skupionej wokół tytułu młodzieży jest uczynienie z Pod Wiatr forum przyjaźni oraz świadectwa tożsamości narodowej i pokoleniowej.

W październiku 2011 roku Pod Wiatr obchodził osiemnaste urodziny. Miesiąc później ukazał się ostatni drukowany numer czasopisma. Od lutego 2012 roku pismo kontynuuje swoją historię w Internecie na domenie www.podwiatr.pl.

Zapraszamy na naszą stronę internetową.

EDYCJA DANYCH »
zamknij okno