adres:
ul. Piłsudskiego 1/17
37-200 Przeworsk
województwo: podkarpackie
powiat: przeworski
rok założenia: 2023
telefony:
kom. +48 721 943 242
email:główny adres kontaktowy e-mail do firmy
opis działalności:
Kancelaria adwokacka Piotra Czyżyńskiego posiada także filię w Przeworsku. Filia tej Kancelarii znajduje się w samym centrum miasta, dlatego Klient bez problemu do niej trafi. W celu umówienia spotkania z adwokatem wystarczy zadzwonić lub napisać maila. 

Nasza Kancelaria zajmuje się wieloma kategoriami spraw jednak poniżej wymieniam niektóre z nich, z którymi spotykamy się najczęściej:

  • sprawy rozwodowe,
  • sprawy o stwierdzenie nabycia spadku,
  • sprawy o dział spadku,
  • sprawy o podział majątku wspólnego małżonków lub byłych małżonków po ustaniu wspólności majątkowej,
  • sprawy o stwierdzenie nabycia nieruchomości przez zasiedzenie lub uwłaszczenie,
  • sprawy o alimenty,
  • sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej,
  • sprawy dotyczące ustalenia miejsca pobytu dziecka i sposobu wykonywania z nim kontaktów,
  • sprawy o zapłatę wynagrodzenia za pracę,w tym w godzinach nadliczbowych i należnych dodatków,
  • sprawy dotyczące ustalenia bezskuteczności rozwiązania stosunku pracy,
  • sprawy o ustalenie istnienia stosunku pracy,
  • sprawy emerytalno-rentowe.
Sprawy rozwodowe

W tych sprawach Sąd orzeka o rozwiązaniu małżeństwa jeżeli nastąpił trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego, a rozwiązanie małżeństwa nie jest sprzeczne z dobrem wspólnych, małoletnich dzieci stron. Sąd podejmuje też decyzję o ustaleniu, który z małżonków jest winny rozpadu pożycia małżeńskiego, chyba, że małżonkowie zgodnie wnoszą o orzeczenie rozwodu bez ustalenia takiego winnego. Sąd w wyroku rozwodowym ustala także miejsce zamieszkania wspólnych małoletnich dzieci stron, zasady utrzymywania z nimi kontaktów i wykonywania władzy rodzicielskiej. 

Sprawy spadkowe

Potwierdzenie nabycia spadku można uzyskać u notariusza, który sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia w obecności wszystkich spadkobierców albo na drodze sądowej. Nabycie spadku nie jest równoznaczne z jego podziałem, jeżeli występuje kilku spadkobierców.W celu podziału spadku należy zawrzeć umowę o dziale spadku,gdy do spadku wchodzą nieruchomości umowa ta wymaga formy aktu notarialnego albo uzyskania orzeczenia Sądu o dziale spadku. 

Podział majątku wspólnego małżonków

Ustanie wspólności majątkowej małżonków następuje w wyniku orzeczenia rozwodu, separacji, ogłoszenia upadłości przez jednego z nich, zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej czyli intercyzy albo orzeczenia Sądu ustanawiającego taką rozdzielność z ważnych powodów, np. z powodu trwonienia majątku wspólnego przez jednego z małżonków. Małżonkowie mogą dokonać podziału takiego majątku w umowie zawartej przed notariuszem albo w toku procedury sądowej. 

Zasiedzenie i uwłaszczenie

W przypadku obu tych instytucji do nabycia nieruchomości dochodzi w wyniku jej posiadania samoistnego przez pewien czas. Posiadanie samoistne występuje wtedy, gdy posiadacz nie opiera swojego uprawnienia na podstawie prawa właściciela tak jak w przypadku posiadacza zależnego z np. dzierżawcy, a traktuje rzecz tak jakby to on był właścicielem.

W przypadku uwłaszczenia czas ten jest znacznie krótszy,ale należy spełnić dodatkowe wymagania takie jak zawarcie niespełniającej wymagań formalnych umowy nabycia tejże nieruchomości (gdyby umowa była ważna posiadacz byłby już właścicielem, dlatego nie musiałby uzyskiwać orzeczenia Sądu stwierdzającego nabycie nieruchomości przez uwłaszczenie).Warto także zauważyć, że nabycie nieruchomości na podstawie zasiedzenia podlega opodatkowaniu, a przez uwłaszczenie nie. Dodatkowo wniosek o zasiedzenie podlega opłacie sądowej w kwocie 2 tys. zł, a o uwłaszczenie nie podlega opłacie sądowej.

EDYCJA DANYCH »
zamknij okno