adres:
ul. Dajwór 14/19
31-052 Kraków - Śródmieście
województwo: małopolskie
powiat: Kraków
NIP: 6881235739
rok założenia: 2023
telefony:
kom. 726 606 175
tel. (12) 444 70 34
email:główny adres kontaktowy e-mail do firmy
opis działalności:

Pomagamy konsumentom i firmą w sprawach upadłościowych. Specjalizujemy się w reprezentacji dłużnika w postępowaniu  o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Co prawda po zmianie przepisów i rezygnacji z badania przyczyn niewypłacalności na etapie rozpatrzenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej bardzo rzadko wyznaczane są rozprawy, to nie oznacza, że pomoc adwokata lub radcy prawnego nie jest potrzebna. Czasem zdarza się, że o kierunku postępowania decydują szczegóły. Nie chodzi tutaj tylko o samo ogłoszenie upadłości konsumenckiej, ale także o etapy postępowania, które mają miejsce później. Klienci, którzy zaufali naszej Kancelarii przy ogłoszeniu upadłości konsumenckiej mogą liczyć na to, że także na etapie kontaktowania się z syndykiem nasi radcy prawni udzielą im pomocy. Bardzo często nawet sami syndycy kontaktują się z Nami, co prawda po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wszelkie pełnomocnictwa udzielone przez upadłego wygasają, ale nie stoi to na przeszkodzie, aby radca prawny nadal doradzał dłużnikowi i wspierał na każdym etapie postępowania.

Przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej ciągle się zmieniają. Jako radcy prawni specjalizujący się w tego rodzaju sprawach musimy na bieżąco śledzić zmiany w prawie. Kwestie związane z prawem upadłościowym należą do jednych z najbardziej skomplikowanych aspektów. Ciągłej zmianie ulegają także formularze urzędowe, które służą nie tylko do składania wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, ale także innych pism składanych przez dłużników, syndyków, wierzycieli. Sądy również korzystają z dedykowanego interfejsu informatycznego, który z założenia ma usprawnić ich pracę. Projekty postanowień są przygotowywane w sposób automatyczne, jednak co oczywiste takie projektu muszą często być modyfikowane i w każdym przypadku zatwierdzane przez sędziego. Istotną rolę w postępowaniach sądowych, w tym dotyczących upadłości konsumenckiej pełnią także asystenci sędziów. Praca asystenta sędziego jest zazwyczaj niewidoczna dla stron postępowania, gdyż w większości przypadków przygotowuje on tylko projekty pism. Po nowelizacji asystent sędziego może też wydawać samodzielnie z upoważnienia sędziego zarządzenia wzywające do uzupełnienia braków formalnych wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zatrudnienie większości asystentów sędziów, jak i samych sędziów mogło by znacznie przyspieszyć czas rozpoznania spraw. Dodatkowo postuluje się, aby zarządzenia sędziego lub asystenta wżywające do uzupełnienia braków formalnych były automatycznie wysyłane do stron postępowania, bez konieczności wykonywania tych zarządzeń przez pracowników sekretariatu. W obecnym stanie prawnym bowiem po wydaniu takiego zarządzenia pracownik sekretariatu Sądu sporządza kolejne pismo do strony, które zawiera defakto powtórzenie treści zarządzenia. System informatyczny powinien automatycznie generować większość dokumentów.

Upadłość konsumencka bez majątku jest jak najbardziej możliwa. Wielu dłużników niesłusznie obawia się, że dłużnik który chce ogłosić upadłość konsumencką musi posiadać majątek lub dochody, które pokryją koszty postępowania. W przypadku upadłości konsumenckiej nie ma i nigdy nie było takiego wymogu. Co prawda majątek dłużnika zasila fundusz masy upadłościowej, ale może też zdarzyć się tak, ze fundusz ten będzie całkowicie pusty. W przypadku braku majątku dłużnika postępowanie przebiega znaczenie szybciej. Nie oznacza to jednak, że dłużnik może takiego majątku się wyzbyć. Takie działania spowodują szkody u wierzycieli. Czym innym jest nieposiadanie majątku przez dłużnika, a czym innym celowe wyzbycie się tego majątku przez dłużnika. Ta druga sytuacja rodzi po stronie dłużnika wyjątkowo ciężkie skutki, nie tylko na gruncie prawa upadłościowego, ale także karnego i karno-skarbowego.

Konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej są daleko idące, warto jednak pamiętać, że wniosek o ogłoszenie upadłości można cofnąć. Bardzo rzadko jednak konsumenci decydują się na ten krok, gdyż wówczas i tak czeka ich egzekucja komornicza, która pozbawi ich majątku, a dodatkowo nie będzie prowadzić do umorzenia ich zobowiązań. Najczęściej sytuacje takie dotyczą osób, które chcą uratować majątek wchodzący do ustawowej wspólności małżonków i rzeczywiście po części może to się udać, gdyż postępowanie egzekucyjne może być prowadzone w stosunku do składników majątku wspólnego jedynie wówczas, gdy małżonek dłużnika uzyskał zgodę na zaciągniecie zobowiązania dochodzonego przez wierzyciela. W tym celu wierzyciel musi uzyskać klauzulę wykonalności także przeciwko małżonkowi dłużnika do czego potrzebne jest wykazanie dokumentem, że małżonek ten wyraził ww. zgodę lub zobowiązanie zostały zaciągnięte w celu zaspokojenia potrzeb rodziny.

EDYCJA DANYCH »
zamknij okno