adres:
ul. Żyrzyńska 8
24-100 Puławy
województwo: lubelskie
powiat: puławski
NIP: 7160011890
telefony:
tel. (81) 886 42 41
fax (81) 886 46 40
branże:
opis działalności:
Nadleśnictwo Puławy jest jednym z 25 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Położone jest na terenie województwa lubelskiego, w granicach czterech powiatów tj. puławskiego, ryckiego, lubelskiego, opolskiego obejmując 18 gmin bądź miast i gmin.

Podzielone jest na 13 leśnictw zgrupowanych w 3 obrębach, a mianowicie: Sadłowice, Skoki, Góra Puławska, Gołąb, Wronów w obrębie Puławy; Wola Osińska, Zagórki, Markuszów, Dąbrowa, Kozi Bór w obrębie Żyrzyn; Krasnogliny, Sobieszyn, Stawy w obrębie Ryki.  

Nadleśnictwo Puławy leży na styku południowo-wschodniego cypla Równiny Warszawsko-Kutnowskiej, Niziny Podlaskiej i Wysoczyzny Siedleckiej, Równiny Radomsko-Iłżeckiej oraz Wyżyny Zachodnio-Lubelskiej. Przez teren nadleśnictwa przepływają dwie duże rzeki: Wisła i Wieprz żłobiąc swoje doliny oraz kilka mniejszych: Kurówka, Bystra, Plewka, Irenka, Świnka. Takie położenie nadleśnictwa powoduje, że na jego obszarze można znaleźć różne formy rzeźby terenu od niezbyt rozległych równin (w dolinach Wisły i Wieprza) po silnie pocięte głębokimi wąwozami tereny płaskowyżu Kazimiersko-Nałęczowskiego, gdzie długość wąwozów na 1 km2 powierzchni sięga 20 km, co jest rekordem w Europie.  

Obszar Nadleśnictwa położony jest w dwóch krainach przyrodniczo-leśnych:

1. IV Krainie Mazowiecko-Podlaskiej obejmującej dzielnice:
  •   3 - Równiny Warszawsko-Kutnowskiej
  •   5 - Niziny Podlaskiej i Wysoczyzny Siedleckiej
2. VI Krainie Małopolskiej obejmującej dzielnice:
  •  3 - Radomosko-Iłżecką  
  •  4 - Wyżyny Zachodniolubelskiej

W lasach nadleśnictwa wyróżniono 14 typów siedliskowych. Udział powierzchniowy siedlisk borowych wynosi 58,0 %, lasowych 38,7 % i olsowych 3,3 %.  

Dominuje Bór świeży (Bśw) – 27,4 %, Bór mieszany świeży (BMśw) – 23,1 %, Las mieszany świeży (LMśw) – 27,6 % i Las świeży (Lśw) – 9,5 %. Udział pozostałych typów siedliskowych zamyka się w przedziale od setnych części % do 4,1 %.  

Teren nadleśnictwa leży poza zasięgiem gromadnego występowania buka, jaworu, jodły i świerka. W składzie drzewostanów występuje 14 panujących gatunków drzew.   

Dominującym gatunkiem w układzie powierzchniowym jest sosna – 68,3 %, udział innych gatunków wynosi odpowiednio: dębu 16,8 %, brzozy 9 %, olchy 4,5 %. Pozostałą powierzchnię zajmują inne gatunki.  

Położenie geograficzne, klimat, gleba i związana z nimi szata roślinna miały decydujący wpływ na zaliczenie określonych terenów nadleśnictwa do poszczególnych krain i dzielnic przyrodniczo-leśnych. Ma to istotne znaczenie dla określenia właściwych sposobów zagospodarowania lasu. Ze względu na znaczny udział lepszych siedlisk takich jak: BMśw – 23,1 %, LMśw – 27,6 %, Lśw – 9,5 % przeważa przerębowo-zrębowy sposób zagospodarowania lasu z dominującą rębnią II i III. Rębnia I (zupełna) stosowana jest wyłącznie na uboższych siedliskach borowych i w sytuacjach klęskowych.

Zapraszamy na naszą stronę internetową.
EDYCJA DANYCH »
zamknij okno