adres:
Zazdrość 3
10-687 Zazdrość
województwo: warmińsko-mazurskie
powiat: olsztyński
NIP: 7390001286
telefony:
tel. (89) 526 89 17
branże:
opis działalności:
Całość lasów Nadleśnictwa rozmieszczona jest na powierzchni ok. 510 km2 na terenie gmin: Barczewo, Dywity, Pasym, Purda i Stawiguda. Pod względem hydrograficznym jest to zlewnia rzeki Łyny II rzędu, stanowiącej bezpośredni dopływ Pregoły. Do rzeki Łyny na tym terenie wpada jej dopływ - rzeka Wadąg. Budowa geomorfologiczna jest silnie zróżnicowana z bogatą siecią rzek, pradolin, bruzd rynnowych wraz z licznymi jeziorami do których głównie należą: Wadąg, Linowskie, Umląg, Trackie, Skanda, Dywity, Klebarskie, Bartąg, Kielarskie, Purdy, Serwent, Kośno, Wielka Kalwa, Łajs, Czerwonka Wielka i Mała. Geomorfologicznie są to formy akumulacji o charakterze pojeziernym ostatniego zlodowacenia bałtyckiego fazy pomorskiej, leżące w strefie moreny czołowej. Wzniesienia nad poziom morza wahają się od 110 do 175 m n p m, średnio 140m n p m. Najbardziej zróżnicowanymi pod względem pofałdowania terenu leśnictwami są położone na południu Gaj, Mendryny, Nowa Wieś i Zazdrość. Atrakcyjne florystycznie to leśnictwa Dąbrówka i Wadąg. Panujący klimat ma cechy klimatu pojeziernego z niskimi temperaturami, częstymi wczesnymi i późnymi przymrozkami oraz z występującymi silnymi wiatrami. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 7st.C. Panującym typem gleb na terenie Nadleśnictwa Olsztyn są gleby brunatne i gleby rdzawe z domieszką żwiru i kamieni.

Warunki glebowe i cechy klimatu sprawiają, że głównym gatunkiem występującym w lasach Nadleśnictwa jest sosna, znajdująca na siedliskach boru mieszanego świeżego bardzo dobre warunki wzrostu i rozwoju. Poza sosną duże znaczenie jako gatunki lasotwórcze mają świerk, dąb, buk, olcha, brzoza i modrzew.

Występujące tu gatunki zwierząt należą do rzadkich lub nie notowanych w innych częściach naszego kraju. Są to orzeł bielik, orlik krzykliwy, rybołów, puchacz, kormoran, żuraw i łoś. Nie brak również tradycyjnych gatunków zwierząt charakterystycznych dla regionu tj.: sarna, jeleń, dzik, borsuk, lis, jenot i zając. Niemniej interesujący jest świat roślin, w którym spotykają się okazy flory atlantyckiej i północno-borealnej.

Zapraszamy na naszą stronę internetową.

EDYCJA DANYCH »
zamknij okno