adres:
ul. Podgórna 11
86-140 Drzycim
województwo: kujawsko-pomorskie
powiat: świecki
NIP: 5590004986
rok założenia: 1991
telefony:
tel. (52) 331 70 34
tel. (52) 331 69 91
email:główny adres kontaktowy e-mail do firmy
Spółdzielnia Mleczarska - zdjęcie-5706Spółdzielnia Mleczarska - zdjęcie-5705Spółdzielnia Mleczarska - zdjęcie-5701Spółdzielnia Mleczarska - zdjęcie-5704Spółdzielnia Mleczarska - zdjęcie-5702Spółdzielnia Mleczarska - zdjęcie-5703
opis działalności:
Spółdzielnia Mleczarska powstała w Drzycimiu jako pierwsza w powiecie świeckim w roku 1910 w byłym zaborze pruskim i zrzeszała szczególnie majątki i większe gospodarstwa. W roku 1935 uchwałą Walnego Zgromadzenia Spółdzielnia przeszła do Polskiego Związku Spółdzielczego w Toruniu, do którego należała do czasów okupacji. W okresie okupacji i w okresie po wyzwoleniu Spółdzielnia przeszła te same zmiany i reorganizację, które zaszły w skali krajowej. W okresie okupacji Niemcy rozbudowali zakład przez dobudowanie dojrzewalni serów i biura. Dalsza rozbudowa nastąpiła w okresie po wyzwoleniu przez dobudowanie masłowni, suszarni kazeiny, maszynowni chłodniczej i kotłowni. Równocześnie w tym okresie nastąpiła modernizacja urządzeń i zmiana siły napędowej z parowej na elektryczną. W roku 1949 do Spółdzielni zostały dołączone mniejsze spółdzielnie w Osiu i Siemkowie z oddziałem w Lnianie. W tym też roku Spółdzielnia zaczęła organizować zlewnie mleka.

W latach 1978-1980 zbudowano zakładową oczyszczalnię ścieków, która po modernizacji z powodzeniem działa do dzisiejszego dnia. Obecny statut spółdzielni przyjęty został w 1991 roku i na jego podstawie obecna nazwa brzmi SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA W DRZYCIMIU. Jej udziałowcami jest 282 członków a liczba pracowników kształtuje się na poziomie 20 osób.

Produkcja nastawiona jest przede wszystkim na sery twarde dojrzewające. Lecz dodatkowo produkuje się masło i sery twarogowe. Produktem ubocznym jest serwatka, która wykorzystywana jest przez rolników jako składnik pokarmowy w hodowli zwierząt. Rynkiem zbytu dla spółdzielni jest głównie teren województwa kujawsko-pomorskiego. Na obszarze tym funkcjonuje jeszcze zaledwie 21 konkurencyjnych zakładów mleczarskich (stan na 01-01-2004). Tak mała liczba firm wiąże się z faktem likwidacji wielu podobnych zakładów w latach 90-tych, które nie sprostały warunkom gospodarki rynkowej bądź znacznie zaostrzonym przepisom sanitarnym.

W ostatnim okresie zakład może poszczycić się kilkoma udanymi inwestycjami. W latach 1992-1995 przeprowadzono kompleksową informatyzację zakładu. Skomputeryzowano nie tylko biura ale również niektóre fazy produkcji. Kolejną inwestycją była modernizacja sprzętu chłodniczego do przechowywania wyrobów gotowych (modernizacja chłodni). Ponadto kompleksowo odnowiono bazę transportową. W kwietniu 2003 zmodernizowano serownie (wannę serowarską zastąpiono kotłem serowarskim). W okresie letnim wybudowano zadaszenie nad odbiorem mleka z cystern oraz odnowiono elewację. W roku 2006 zakupiono nowy samochód do przewozu mleka, wyremontowano pomieszczenia biurowe i wymieniono sprzęt informatyczny.

Zapraszamy na naszą stronę internetową.
EDYCJA DANYCH »
zamknij okno