adres:
ul. Trakt Węgierski 5
38-450 Dukla
województwo: podkarpackie
powiat: krośnieński
NIP: 6841093693
rok założenia: 1964
telefony:
tel. (13) 433 00 85
fax (13) 433 02 36
branże:
opis działalności:
Muzeum w Dukli dała początek wystawa ukazująca Operację Karpacko-Dukielską 1944 roku - jako największą bitwę górską w czasie II wojny światowej. Wystawę zorganizowano w 1964 roku w  ramach obchodów 20. rocznicy bitwy dukielskiej. Z inicjatywą powstania tej wystawy, jak  również organizacji Muzeum w pałacu mniszchowskim wystąpiła grupa działaczy PTTK z Krosna,  Rzeszowa i Dukli.

Z organizacją Muzeum w Dukli łączyło się przede wszystkim podjęcie odbudowy zniszczonego  przez działania wojenne i późniejsze zaniedbania zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego. Początkowo w jednym, odremontowanym pomieszczeniu na parterze w oficynie południowej  zorganizowano wystawę broni, oporządzenia i ekwipunku żołnierskiego zebranego z pól bitewnych wokół Dukli. W 1968 roku wystawę rozbudowano i urządzono już w trzech  pomieszczeniach na parterze oficyny północnej. W tym samym roku została podporządkowana  Muzeum w Krośnie, jako Oddział Wojskowy w Dukli. Kierownikiem Oddziału Wojskowego, a później  dyrektorem Muzeum w Dukli została Irena Okólska.

Samodzielność organizacyjną uzyskało Muzeum dopiero 1 marca 1972 roku - otrzymało wtedy  nazwę Muzeum Braterstwa Broni w Dukli i statut jako muzeum regionalne, podporządkowane pod  względem merytorycznym Muzeum Okręgowemu w Rzeszowie. 

W 1975 roku Muzeum przejęło od Skarbu Państwa zespół pałacowy (środkowy budynek - korpus  główny, dwie oficyny "A" i "B" oraz dziedziniec). Obiekty po wykwaterowaniu lokatorów z  oficyn zostały poddane remontowi, który zakończono we wrześniu 1984 roku. Wówczas to, w 40. rocznicę Operacji Karpacko-Dukielskiej (nazywanej inaczej dukielsko-preszowską), otwarto  wystawę w środkowym budynku pałacowym, na I i II piętrze, pod nazwą: "Operacja  dukielsko-preszowska 1944 roku na tle wydarzeń II wojny światowej". W latach 1979-1982  Muzeum przejęło również od Skarbu Państwa na własność 11 hektarowy park i gospodarstwo  ogrodnicze, co umożliwiło scalenie kompleksu pałacowo-parkowego. W dalszym ciągu część  zaplecza gospodarczego użytkowana jest przez Oddział Fabryki Mebli w Krośnie, a sad pałacowy  przez Nadleśnictwo Państwowe w Dukli. W zabytkowym parku z XVIII wieku, będącym integralną  częścią zespołu pałacowego, sukcesywnie prowadzono prace zabezpieczeniowo-konserwacyjne  starodrzewia oraz prace konserwatorskie przy obiektach architektury parkowej (kaplica  grobowa, lodownia).

W 1986 roku Muzeum otrzymało nowy statut nadany przez Wojewodę Krośnieńskiego, mocą którego  podniesiono i podporządkowano Wydziałowi Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Krośnie,  któremu podlegało do 31 grudnia 1999 roku. W 1991 roku zostało przekształcone w Muzeum  Historyczne - Pałac w Dukli, a od 1 stycznia 1999 roku jest jednostką organizacyjną Powiatu Krośnieńskiego. We wrzesniu 2012 roku zespól pałacowo - parkowy został odzyskany przez spadkobierców ostatniego wąłciciela - Stanisława Tarnowskiego. Muzeum kontynuuje swoją działanośc, uzytkując główny budynak pałacowy i część dziedzińca na zasadzie dzierżawy.

Wystawy:

1.Z dziejów Dukli i dukielskiego zespołu pałacowo-parkowego
2.Wystawy militarne – w większości dotyczące walk w Karpatach w okresie I i II wojny światowej
  - Na kierunku dukielskim – działania operacji karpackiej i gorlickiej XII 1914 r. - V 1915 r.
  - Józef Piłsudski – życie i działalność na tle polskiego czynu zbrojnego i niepodległościowego w latach 1914 - 1920
  - Wrzesień 1939 roku na Przełęczy Dukielskiej i w Dukli
  -Operacja karpacko-dukielska 8 IX - 30 XI 1944 r.
  - Uzbrojenie i wyposażenie wojsk walczących w Karpatach w latach 1944 - 1945
  -Inspektorat ZWZ – AK „Joachim” Jasło – Krosno – Brzozów – Sanok jako siła zbrojna polskiego państwa podziemnego na Podkarpaciu w  
    tach 1939-1944.
  - Monte Cassino – 2 Korpus Polski gen. W. Andersa
3.Skansen broni ciężkiej na dziedzińcu Muzeum.

Kilka razy w roku prezentowane są wystawy czasowe.Kilka razy w roku prezentowane są wystawy czasowe.


Zapraszamy na naszą stronę internetową.
EDYCJA DANYCH »
zamknij okno