adres:
ul. Kłodzka 42
57-340 Duszniki-Zdrój
województwo: dolnośląskie
powiat: kłodzki
NIP: 8830005657
rok założenia: 1968
telefony:
tel. (74) 862 74 00
branże:
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju - zdjęcie-124902Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju - zdjęcie-124903Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju - zdjęcie-124904Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju - zdjęcie-124905Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju - zdjęcie-124906Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju - zdjęcie-124907
email:główny adres kontaktowy e-mail do firmy
opis działalności:
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju mieści się w pochodzącym sprzed 1562 r. młynie papierniczym - bezcennym zabytku techniki. To jedyny obiekt w Polsce i jeden z nielicznych w Europie, w którym od blisko 500 lat, wciąż wytwarza się ręcznie czerpany papier. Budynek jest również niezwykle interesujący pod względem architektonicznym - dach kryty gontem, zakończony od zachodu barokowym szczytem wolutowym oraz oryginalny pawilon wejściowy, czy też przepiękne XVII, XVIII-wieczne polichromie - ścienne malowidła, tak bardzo nietypowe dla tego typu obiektów. 

Muzeum Papiernictwa otwarto dla zwiedzających w 1968 r., a po trzech latach wprowadzono pokazową produkcję papieru czerpanego. Czerpalnia prędko stała się atrakcją przyciągającą każdego roku dziesiątki tysięcy turystów, szczególne, że dziś każdy chętny może wziąć udział w warsztatach czerpania papieru i samodzielnie, według średniowiecznej techniki, wyprodukować arkusze, które następnie zabiera na pamiątkę pobytu w młynie papierniczym. 

Muzeum udostępnia zwiedzającym ekspozycje poświęcone historii papiernictwa światowego, polskiego i śląskiego w dobie rękodzieła papierniczego oraz wystawę prezentującą historię techniki i technologii w okresie maszynowej produkcji papieru. Muzeum może poszczycić się m.in.: dużą kolekcją zabytkowych sit papierniczych i papierów ze znakami wodnymi, zbiorem wzorników papierów i wyrobów papierowych, jak również jedną z najcenniejszych w Europie kolekcją przyrządów do badania właściwości papieru. Muzeum posiada również dwie sale, w których prezentuje wystawy czasowe oraz nowoczesną multimedialną ekspozycję poświęconą polskim banknotom. 

Od 2001 roku muzeum organizuje w lipcu festyn "Święto Papieru" - imprezę popularyzującą wiedzę o papierze.

W 2011 młyn dusznicki uznany został za Pomnik historii, obecnie zaś stoi przed realną szansą znalezienia się wśród obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Zapraszamy na nasz muzealny fanpage.
EDYCJA DANYCH »
zamknij okno