adres:
ul. Dajwór 18
31-052 Kraków - Śródmieście
województwo: małopolskie
powiat: Kraków
rok założenia: 2004
telefony:
tel. (12) 421 68 42
branże:
opis działalności:
Celem istnienia Żydowskiego Muzeum Galicja jest nie tylko upamiętnianie ofiar Holocaustu, ale również kultury żydowskiej, która istniała i nadal istnieje na terenach polskiej Galicji. Poprzez edukację Muzeum stara się zwalczać stereotypy i błędne przekonania dotyczące  wspólnej polsko-żydowskiej historii, inspirując jednocześnie do rozważań na temat przyszłości.

Siedziba Muzeum znajduje na Kazimierzu - byłej dzielnicy żydowskiej - w budynku dawnej fabryki mebli, której odnowione wnętrza nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat. Na przestrzeni prawie 1000 m kwadratowych znajdują się 4 sale wystawiennicze, kawiarnia, księgarnia, sala edukacyjna z Centrum Zasobów Multimedialnych oraz biura. Dzięki temu w Muzeum oprócz wystaw mogą odbywać sie również koncerty, przedstawienia, wykłady, seminaria i inne wydarzenia kulturalne.    

Centrum Zasobów Multimedialnych, znajdujące się w Sali Edukacyjnej, zawiera wciąż rosnącą kolekcję filmów dotyczących historii Żydów i Holokaustu, której częścią są relacje zebrane przez USC Shoah Foundation Institute for Visual History and Education. Możliwe jest wynajęcie Sali Edukacyjnej do prywatnego użytku. Muzeum działa również jako centrum zajmujące się lokalnymi Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata poprzez organizowanie regularnych spotkań, tworzenie dokumentacji i wspieranie miejscowej organizacji. Ostatnio Muzeum przyczyniło się do utworzenia funduszu opieki zdrowotnej dla potrzebujących opieki medycznej Sprawiedliwych.

Muzeum Galicja oferując interesujący program wydarzeń kulturalnych, proponuje również specjalne atrakcje dla zwiedzających grup: lekcje języka jidysz i hebrajskiego, koncerty, bufet z potrawami kuchni żydowskiej lub polskiej, projekcje filmów, warsztaty tańca żydowskiego, konferencje, przyjęcia i promocje książek. Muzeum jest coraz bardziej znane i cenione na świecie jako lokalne centrum sztuki żydowskiej z regularnymi wydarzeniami muzycznymi i artystycznymi otwartymi dla publiczności. Muzeum stało się również forum dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Co miesiąc Muzeum publikuje newsletter w wersji elektronicznej, zawierający szczegółową listę wydarzeń związanych z kulturą żydowską w całej Polsce południowej. Jest to wyjątkowe źródło wiedzy o współczesnym życiu żydowskim i wydarzeniach kulturalnych w Małopolsce.
EDYCJA DANYCH »
zamknij okno