adres:
ul. Złota 7
57-250 Złoty Stok
województwo: dolnośląskie
powiat: ząbkowicki
NIP: 8871323897
telefony:
tel. (74) 817 55 08 rezerwacja
(74) 817 55 74 biuro
branże:
Kopalnia Złota ZŁOTY STOK - zdjęcie-44569Kopalnia Złota ZŁOTY STOK - zdjęcie-44570Kopalnia Złota ZŁOTY STOK - zdjęcie-44571Kopalnia Złota ZŁOTY STOK - zdjęcie-44572Kopalnia Złota ZŁOTY STOK - zdjęcie-44573Kopalnia Złota ZŁOTY STOK - zdjęcie-44574
opis działalności:

Kopania złota w Złotym Stoku czeka wciąż na swoich odkrywców. Eksploratorzy mogą się natknąć na wiele pozostałości minionych wieków, począwszy od szczątków pracujących tu niegdyś górników, którzy nigdy nie zostali wydobyci po katastrofach górniczych, czy w końcu na tajemnice III Rzeszy skrzętnie skrywane przed oczami ciekawskich przez zawaliska skalne...

Najstarsze prace wydobywcze prowadzono w okolicach Złotego Stoku już około 2000 lat p.n.e. Od tego czasu aż do lat dzisiejszych zdołano wydrążyć przeszło 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych, aż na 21 poziomach...ale co będziemy Wam opowiadać sami się przekonajcie!

SZTOLNIA OCHROWA - klejnot górnictwa

Prace związane z przygotowaniem sztolni dla ruchu turystycznego rozpoczęły się na początku stycznia 2013 roku.

Wraz z ich rozpoczęciem okazało się, że sztolnia ta przez dziesięciolecia była w całości zatopiona - niczym legendarny Titanic- tym bardziej wzrosła nasza ciekawość.

Po odwodnieniu korytarzy oczom eksploratorów ukazał się bajkowy krajobraz. Stare, ponad 300-letnie chodniki mieniły się w świetle latarek cudowną paletą czerwonych i pomarańczowo-żółtych kolorów.

Z każdym metrem, z trudem brnąc do pasa w wodzie i pomarańczowym błocie, odkrywano kolejne zaułki tej prastarej sztolni.

Zarówno ściany, jak i strop były pokryte pomarańczowym nalotem, który jest nalotem ochry-zwietrzeliny skał bogatych w związki żelaza.

Jeżeli ktoś zastanawiał się, jak mogą wyglądać podziemia lub jaskinie na Marsie, zwanym „czerwoną planetą”, to sztolnia ta była idealnym przykładem.

Już przed pierwszą wojną światową źródło to uznane zostało, zgodnie z zapisami ustawy o ochronie źródeł z 14 maja 1908 roku, za gminne dobro powszechne.

Komora ta, będąca wieki temu zwykłym przodkiem kopalnianym, zdążyła pokryć się przez dziesiątki lat naciekami o różnych odcieniach czerwonego i pomarańczowo-żółtego koloru.


ŚREDNIOWIECZNA OSADA GÓRNICZA

Dzisiaj średniowiecze kojarzy nam się z feudalną zależnością poddanych, rycerzami, zamkami, zacofaniem i dominacją Kościoła. Pamiętajmy jednak, że okres ten to w sumie ponad 1000 lat naszej historii i jako taki pozostawił po sobie więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Jeśli chcemy prześledzić w nim rozwój nauki i techniki, musimy najpierw „przenieść” się do tamtych czasów i spróbować je zrozumieć.

Po atrakcjach wizualnych aby zregenerowować siły zapraszamy serdecznie na doznania kulinarne da naszej KARCZMY w klimacie starej kuźni.
Pełni wrażeń, najedzeni? Czas na odpoczynek ! Tutaj go również znajdziecie, w naszych progach:


STARA KRUSZARNIA

NOCLEGI na terenie KOPALNI ZŁOTA

NOCLEGI ZŁOTY JAR

SPORT KOMPLEKS


SERDECZNIE ZAPRASZAMY

EDYCJA DANYCH »
zamknij okno