adres:
ul. Bernardyńska 9/4
31-069 Kraków - Krowodrza
województwo: małopolskie
powiat: Kraków
NIP: 8651730867
telefony:
kom. 505 511 150
opis działalności:
Psychoterapia humanistyczno-egzystencjonalna, do której zalicza się Gestalt nazywana jest trzecią siłą w psychologii. Powstała w opozycji do psychoanalizy i behawioryzmu. Celem terapii Gestalt jest umożliwienie Klientowi zrozumienia siebie, zaprzyjaźnienia się ze sobą i innymi ludźmi, radzenia sobie w życiu i czerpania z niego jak największej satysfakcji. Terapeuta tworzy warunki, w których Klient może w aktywny sposób badać samego siebie, w teraźniejszości, w "TU i TERAZ". Pod wpływem bogactwa takiego doświadczania pojawia się możliwość poszerzenia świadomości w sferach intelektualnej, uczuciowej, zmysłowej i cielesnej. W atmosferze życzliwości i szacunku dla Klienta, dla jego sposobu przeżywania siebie i świata, przy wsparciu i zrozumieniu terapeuty.

Wg Rogersa twórcy terapii humanistycznej, do których zalicza się również Gestalt, terapeuta występuje jako akuszerka zjawisk w procesie zmiany u klienta: "Wprowadzam samego siebie w relację terapeutyczną zakładając, że moja sympatia, zaufanie i zrozumienie innych wewnętrznych światów osoby będzie prowadzić do ważnego procesu stawania się. Nie zaczynam relacji jako lekarz,<...> ale jako osoba, rozpoczynająca osobistą relację".

Nurt Gestalt zakłada, że człowiek posiada cały potencjał do zaspokajania swoich potrzeb i do kierowania swoim zachowaniem. Im bardziej człowiek jest świadomy tego co robi, myśli i czuje tym bardziej jest wolny. Jest to też droga do poczucia się w pełni szczęśliwym. Integruje każdego człowieka w indywidualną, niezwykłą całość.

Podstawowe założenia etyczne Kodeksu Etyki Zawodowej terapeuty Gestalt:

  • Każde istnienie ludzkie jest dla nas równie cenne.
  • Szanujemy unikalność, indywidualność i godność jednostki.
  • Odnosimy się z szacunkiem do różnic rasowych, etnicznych, pochodzenia, płci, orientacji lub preferencji seksualnych, niepełnosprawności, wieku, religii, języka, statusu społecznego lub ekonomicznego oraz potrzeb duchowych.
  • Uznajemy prawo do niezależności i samostanowienia każdej osoby wchodzącej w relacje interpersonalną.
  • EDYCJA DANYCH »
    zamknij okno