Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Warszawa. Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa FDPA - Baza firm Business Navigator
adres:
ul. Gombrowicza 19
01-682 Warszawa - Bielany
województwo: mazowieckie
powiat: Warszawa
NIP: 1130013295
telefony:
tel. (22) 864 03 90
tel./fax (22) 864 03 61
email:główny adres kontaktowy e-mail do firmy
opis działalności:
Misja FDPA
Misją Fundacji jest wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, a w szczególności przedsiębiorczości i tworzenia pozarolniczych miejsc pracy oraz zapewnieniu równych szans kobietom, osobom bezrobotnym i młodzieży.

Misja Fundacji realizowana jest poprzez działalność mikropożyczkową i dotacje inwestycyjne na tworzenie i rozwój małych przedsiębiorstw na terenach wiejskich; programy rozwoju lokalnego, publikacje, opracowania i specjalistyczne raporty społeczno-ekonomiczne obrazujące stan polskich obszarów wiejskich.

Historia FDPA
Inicjatywa utworzenia FDPA zrodziła się na początku lat 80., jeszcze w czasie trwania w Polsce stanu wojennego. Dzięki hojności Fundacji D. Rockefeller`a i zaangażowaniu tak wybitnych osobistości jak Norman Borlaug (Laureat nagrody Nobla w 1971r.), Dr Szczepan Pieniążek, Dr J.B. Penn (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa Stanów Zjednoczonych), udało się w 1988r. zarejestrować Fundację jako prywatną niezależną organizację pozarządową, której głównym celem było wspieranie restrukturyzacji polskiego rolnictwa i gospodarski żywnościowej, przekształceń polskiej wsi oraz budowa społeczeństwa obywatelskiego.

W początkowych latach działalności FDPA koncentrowała swe działania na transferze zachodnich praktyk rolniczych do Polski. W 1993 r., w wyniku likwidacji państwowych gospodarstw rolnych nastąpił drastyczny wzrost bezrobocia na terenach wiejskich. W związku z tym Fundacja zdecydowała się rozszerzyć zakres swojej działalności poza sektor rolny i żywnościowy. FDPA skoncentrowała się na programach wspierających zintegrowany rozwój wsi, rozwój przedsiębiorczości (w tym agroturystyki) i tworzenie pozarolniczych miejsc pracy na wsi. W tym celu utworzono pierwszy w Polsce mikro-pożyczkowy program obsługujący obszary wiejskie. Uzupełnieniem usług mikro-pożyczkowych stały się usługi szkoleniowe i doradcze w zakresie drobnej przedsiębiorczości.

FDPA dzisiaj
Działalność Fundacji została w ostatnich latach zintensyfikowana dzięki zaangażowaniu w realizację Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich finansowanego ze środków Banku Światowego oraz otrzymaniu dotacji na zasilenie kapitału mikropożyczkowego z rąk rządu brytyjskiego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Fundacji Unidea. Szczególnie ważnym beneficjentem stała się młodzież wiejska, której FDPA ułatwia podjęcie zatrudnienia poprzez nabycie lub podniesienie kwalifikacji zawodowych dzięki kursom i stażom zawodowym. FDPA zaangażowała się również w debatę na temat rozwoju polskich obszarów wiejskich. Jej raporty o stanie wsi wydane w latach 2000, 2002, 2004 zostały uznane za źródło kompleksowej informacji o bieżącym stanie polskiej wsi i zapoczątkowały wiele debat politycznych. W roku 2006 wydana została kolejna edycja raportu zatytułowana "Polska wieś 2006. Raport o stanie wsi". Fundacja realizuje również programy na rzecz rozwoju lokalnego na wsi i w tym celu współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi wspierającymi rozwój obszarów wiejskich.

Beneficjenci usług FDPA:
  • Mieszkańcy wsi, w tym rolnicy, i członkowie ich rodzin,
  • Młodzież i kobiety z obszarów wiejskich,
  • Potencjalni przedsiębiorcy i bezrobotni,
  • Właściciele małych przedsiębiorstw,
  • Administracja samorządowa,
  • Organizacje pozarządowe wspierające rozwój wsi,
  • Kadra akademicka i instytucje badawcze zaangażowane w rozwój obszarów wiejskich.

    Obszar działania FDPA:
    Swą działalność Fundacja prowadzi poprzez pięć biur terenowych w Połczynie Zdroju (woj. zachodniopomorskie), Płocku i Siedlcach (woj. mazowieckie), Nowym Sączu (woj. małopolskie) i Zambrowie (woj. podlaskie) oraz siedzibę główną w Warszawie.
  • EDYCJA DANYCH »
    zamknij okno