adres:
ul. J.Słowackiego 17
71-434 Szczecin
województwo: zachodniopomorskie
powiat: Szczecin
NIP: 8522545056
telefony:
tel. (91) 449 62 00
branże:
email:główny adres kontaktowy e-mail do firmy
opis działalności:

Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa

powstał w 2002 roku w wyniku przekształcenia Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczej w Szczecinie. Natomiast Wydział Rolniczy powstał jako jedyny wraz z utworzeniem 1954 roku Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie przekształconej w 1972 roku w AR. Od 2009 roku w wyniku połączenia Akademii Rolniczej i Politechniki Szczecińskiej powstał Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. W strukturze Wydziału jest 11 Katedr i 3 samodzielne Zakłady. Dysponujemy liczną, wysoko wykształconą i kompetentną kadrą naukowo-dydaktyczną, przestronnymi salami wykładowymi oraz dobrze wyposażoną bazą laboratoryjno-badawczą.

Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ma uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk rolniczych w 4 dyscyplinach (agronomia, ochrona i kształtowanie środowiska, inżynieria rolnicza, ogrodnictwo) oraz habilitowania w 2 dyscyplinach (agronomia, inżynieria rolnicza), a także występowania o tytuł profesora nauk rolniczych. W tych czterech dyscyplinach prowadzimy studia III stopnia, tzn. doktoranckie.

Wydział KŚiR prowadzi 8 kierunków studiów I stopnia (inżynierskie) i 6 kierunków II stopnia (magisterskie).

Biorąc pod uwagę ważność podnoszenia kwalifikacji oraz wykształcenia na poziomie wyższym w środowiskach utrzymujących się z szeroko pojętej produkcji rolniczej utrzymujemy kierunki typowo rolnicze i związane z rolnictwem jak rolnictwo, ogrodnictwo, technika rolnicza i leśna. Zaznaczam, że jesteśmy jedynym Wydziałem wśród Uczelni Szczecińskich kształcącym w tym obszarze.
Równie ważne dla wielu miejscowości, gmin, powiatów, województw czy regionów jest posiadanie dobrze wykształconych, na poziomie wyższym, specjalistów z architektury krajobrazu, gospodarki przestrzennej, ochrony środowiska, a także specjalistów od gospodarki odpadami i rekultywacji terenów zdegradowanych oraz odnawialnych źródeł energii. Prowadzimy więc także takie kierunki studiów.
        
Ponadto Wydział prowadzi studia podyplomowe: Architektura Krajobrazu, Florystyka, Melioracje Wodne, Uzdatnianie Wody i Oczyszczanie Ścieków oraz kursy dokształcające związane z zielarstwem, a takze winiarstwem. 
  
Corocznie, na początku czerwca Wydział organizuje "Drzwi Otwarte" połączone z "Zachodniopomorskim Dniem Owada", w których biorą udział dzieci, młodzież i całe rodziny z dziećmi i wnukami.

Pracownicy Wydziału prowadzą badania naukowe, w których można wyróżnić główne kierunki:
- Waloryzacja przyrodniczych i ekonomicznych czynników produkcji rolnej w różnych regionach kraju oraz opracowanie metod ich optymalizacji w warunkach zachodzących zmian środowiskowych i społecznych.
- Analiza oddziaływania czynników agrotechnicznych, klimatycznych oraz środowiskowych na reakcje fizjologiczne, cechy morfologiczne i anatomiczne oraz plonowanie roślin uprawnych, a także na stan gleb.
- Badania w dziedzinie genetyki i hodowli roślin uprawnych.
- Rozpoznanie stanu przyrodniczego cennych i unikatowych obszarów Polski oraz wymagających ochrony ekosystemów półnaturalnych, a także obszarów uprawnych, zurbanizowanych i przemysłowych.
- Zastosowanie metod fizycznych, chemicznych i bioindykacyjnych w określaniu stanu i zanieczyszczenia poszczególnych elementów środowiska przyrodniczego, analiza potrzeb, kierunków i metod rekultywacji skażonych obszarów.
- Badania określające przydatność popiołów z węgla kamiennego, brunatnego, biomasy oraz osadów ściekowych i wytwarzanych z nich kompostów do celów rolniczych i rekultywacyjnych.
- Analiza możliwości wykorzystania odnawialnych i alternatywnych źródeł energii (np. biomasy, odpadów komunalnych, elektrowni wiatrowych i wodnych).

Zapraszamy na naszą stronę internetową.
EDYCJA DANYCH »
zamknij okno