adres:
ul. Sienkiewicza 32
25-507 Kielce
adres korespondencyjny:
ul. ks. Piotra Ściegiennego 2
25-033 Kielce
województwo: świętokrzyskie
powiat: Kielce
NIP: 6571006022
rok założenia: 1879
telefony:
tel. (41) 344 60 48-49
Teatr im. Stefana Żeromskiego - zdjęcie-64519Teatr im. Stefana Żeromskiego - zdjęcie-64520Teatr im. Stefana Żeromskiego - zdjęcie-64521Teatr im. Stefana Żeromskiego - zdjęcie-64522Teatr im. Stefana Żeromskiego - zdjęcie-64523Teatr im. Stefana Żeromskiego - zdjęcie-64524
opis działalności:
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach ma prawie 140-letnią historię, co czyni go jedną z najstarszych scen w Polsce. Jest jedynym zawodowym teatrem dramatycznym w województwie świętokrzyskim. Mieści się w zabytkowej kamienicy, przy głównej ulicy Kielc, Sienkiewicza 32. Początkowo był nazywany Teatrem Ludwika, na cześć swojego pomysłodawcy i fundatora, bogatego browarnika – Ludwika Stumpfa. Wokół powstania kieleckiej świątyni Melpomeny osnuta jest legenda wielkiej miłości przedsiębiorcy do warszawskiej aktorki, którą chciał mieć bliżej siebie...

Dziś w Teatrze pracują najlepsi twórcy w kraju, jak laureaci Paszportów Polityki: Radosław Rychcik, Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak, Monika Strzępka i Paweł Demirski, czy Maja Kleczewska –  laureatka Srebrnego Lwa na weneckim Biennale 2017, a także Mikołaj Grabowski, znakomity reżyser, aktor teatralny i filmowy, pedagog oraz dyrektor wielu scen polskich.

Szef kieleckiej sceny, Michał Kotański prowadzi zróżnicowaną linię repertuarową – od komedii dla szerokiej publiczności po ambitne, nowatorskie poszukiwania.  Od 2015 roku Teatr współpracuje z krakowską Szkołą Teatralną, która owocuje co roku debiutem reżyserskim i spektaklem dyplomowym Wydziału Aktorskiego.

Spektakle Teatru zdobywają nagrody na krajowych, a także zagranicznych przeglądach i festiwalach. To tutaj powstały takie przedstawienia, jak: "Caryca Katarzyna" Janiczak i Rubina – jeden z najbardziej obsypanych nagrodami polskich spektakli ostatniej dekady; oklaskiwana na czterech kontynentach "Samotność pól bawełnianych" w reżyserii Radosława Rychcika; wyróżniany przez krytykę, w podsumowaniach sezonu 2016/2017, spektakl "Harper" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, który przyniosł odtwórczyni głównej roli, Magdzie Grąziowskiej Nagrodę im. A. Zelwerowicza; głośny "1946" Tomasza Śpiewaka i Remigiusza Brzyka, traktujący o pogromie kieleckim. Z kolei za kreację w tym spektaklu Związek Artystów Scen Polskich docenił aktora Dawida Żłobińskiego.

"Żeromski" szczyci się niezawodną publicznością i uznanym zespołem aktorskim, czego dowodem jest cieszący się ogromną popularnością doroczny Plebiscyt "O Dziką Różę" zakończony uroczystą galą. "Żeromski" gości spektakle z innych ośrodków teatralnych i korzysta z ich zaproszeń.

 W wydawanej z okazji każdej premiery, Gazecie Teatralnej, pojawiają się teksty pisane specjalnie dla Teatru przez znanych dziennikarzy i osobistości świata kultury i nauki.

Teatr bierze udział w programach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Teatralnego oraz Narodowego Centrum Kultury pozyskując od nich środki na cele artystyczne i edukacyjne. Organizuje szereg przedsięwzięć, by zachęcić publiczność do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym Kielc.

Dyrekcja zamierza jeszcze bardziej otworzyć się na współpracę międzynarodową. Teatr ma już za sobą pilotażową edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Na sezon 2018/2019 zaplanowano: festiwal w jeszcze szerszym wymiarze oraz huczne obchody 140-lecia sceny. Siedziba Teatru przygotowywana jest do generalnego remontu i przebudowy.


Do stałego zespołu aktorskiego należą: Anna Antoniewicz, Teresa Bielińska, Mirosław Bieliński, Bartłomiej Cabaj, Dagna Dywicka, Janusz Głogowski, Magda Grąziowska, Ewelina Gronowska, Edward Janaszek, Joanna Kasperek, Wiktoriaa Kulaszewska, Jacek Mąka, Wojciech Niemczyk, Łukasz Pruchniewicz, Beata Pszeniczna, Artur Słaboń, Wiktoria Kulaszewska, Aneta Wirzinkiewicz, Beata Wojciechowska, Dawid Żłobiński.

Z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach współpracują m.in.: Tomasz Nosinski, Marta Ścisłowicz, Bogusław Kudłek, Gabriel Gietzky, Paweł Paczesny, Paweł Sanakiewicz, Krzysztof Grabowski.
EDYCJA DANYCH »
zamknij okno