adres:
ul. Legionów 21
91-069 Łódź - Polesie
województwo: łódzkie
powiat: Łódź
NIP: 7240004679
rok założenia: 1945
telefony:
tel. (42) 633 25 39 centrala
tel. (42) 632 38 87
fax (42) 636 18 14
email:główny adres kontaktowy e-mail do firmygłówny adres kontaktowy e-mail do firmy
opis działalności:
Teatr Powszechny w Łodzi – Polskie Centrum Komedii, łódzka scena dramatyczna o wyrazistym komediowym logo artystycznym. Od momentu powołania go do życia w 1945 roku mieści się w siedzibie przy ulicy Legionów 21. Teatr posiada dwie sceny: Dużą oraz działającą od 2012 roku Małą Scenę. Rocznie prezentuje ponad 400 przedstawień, średnio odwiedza go ponad 130 000 widzów rocznie (dane za 2019 rok). Jego obecny charakter, repertuar i oraz kształt realizowanych w nim projektów wywiedzione są z autorskiej koncepcji programowej dyrektor Ewy Pilawskiej opartej na zasadzie „Teatr Blisko Ludzi”.

Polskie Centrum Komedii

Celem autorskiego projektu dyrektor Ewy Pilawskiej jest stworzenie możliwości rozwoju współczesnej polskiej komedii w jak najszerszym jej spektrum oraz wypracowanie nowoczesnego języka gatunku. Projekt skrojony jest kompleksowo: od przeprowadzenia konkursu na tekst komediowy, konfrontacji warsztatowych różnych technik dramatopisarskich, poprzez promocję nowoczesnego spojrzenia na komedię oraz prezentację wyników pierwszych konfrontacji w formie prapremier wyłonionych przez autorytety w dziedzinie komedii tekstów. Z założenia projekt ma za zadanie zainspirować i zmotywować środowiska profesjonalnych twórców teatru oraz debiutantów i amatorów do wypracowania języka nowoczesnej polskiej komedii, w tym celu zaproszono do współpracy specjalistów teatralnych (reżyserzy, scenografowie, dramatopisarze, teatrolodzy, recenzenci) oraz początkujących, młodych twórców (reżyserzy, dramatopisarze). Od 2008 roku Polskie Centrum Komedii, jeden z filarów koncepcji programowej Teatru, organizuje Ogólnopolski konkurs na napisanie współczesnej polskiej komedii „Komediopisanie”. W 2020 roku ogłoszono jego VI edycję.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

W Teatrze od 1994 odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju. Pomysłodawczynią festiwalu jest Ewa Pilawska, będąca jednocześnie dyrektorem artystycznym festiwalu. Od 2008 roku, w którym miała miejsce 14. edycja Festiwalu zyskał on charakter międzynarodowy. Każda edycja stanowi starannie wyselekcjonowany przegląd repertuaru z mniejszych i większych ośrodków teatralnych w Polsce i poza jej granicami. Festiwal jest wydarzeniem interdyscyplinarnym – towarzyszą mu projekcje filmowe, wystawy, koncerty, panele dyskusyjne i spotkania z twórcami. Na Festiwalu rolę jury pełni publiczność: wybiera Najlepszą Aktorkę, Najlepszego Aktora i Najlepszy Spektakl. W 2020 roku miała miejsce XXVI edycja Festiwalu.

Dziecko w sytuacji

Teatr realizuje m.in. autorski cykl spektakli z warsztatami i lekcjami dla dzieci i młodzieży „Dziecko w sytuacji”. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację dzieci i młodzieży, których los stawia wobec życiowych wyzwań. Do 2020 roku Teatr Powszechny w Łodzi zrealizował osiem spektakli w cyklu: „Niezwykły dom Pana A., czyli skradzione dźwięki", „Mój tata chce latać jak ptak", „Oczy nieba", „Ony", „Impreza",„Dziewczyna jak ta", „Siedemnaście" i „Dotknąć pustki". Wszystkim spektaklom towarzyszą warsztaty i spotkania, których celem jest rozwijanie wrażliwości dzieci i młodych ludzi, a także przedstawienie, w sposób przystępny dla najmłodszych oraz młodych ludzi, spraw ważnych, istotnych, często trudnych i wpływających na kształtowanie się tożsamości dorastającego człowieka.

„Teatr dla niewidomych i słabo widzących”

Projekt Ewy Pilawskiej zainaugurowany w 2005 roku wspólnie z łódzkim Okręgiem Polskiego Związku Niewidomych (we współpracy Teresą Wrzesińską). Od listopada 2005 roku zrealizowanych zostało 66 premier w ramach cyklu. Pismo „Pochodnia” (miesięcznik społeczny Związku Niewidomych) wskazał, że Teatr dla niewidomych i słabo widzących jest jedyną tego typu formą teatralną uprawianą w Polsce.
EDYCJA DANYCH »
zamknij okno